| anonim_4396 a întrebat:

Autovehiculele din categoria C si C+E pot fii conduse de la 18ani in urma terminarii scolii de soferi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot fi conduse de la 18 ani, in conformitate cu prevederile art. 20 din OUG 195/2002 si art. 33, alin. 1, lit. b) din Regulamentul de aplicare aprobat prin HG nr. 1391/2006. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Da, pot fi conduse la 18 ani impliniti pentru categoriile:A. B. BE. C1. C1E. Si trebuie sa aiba varsta de 21 de ani impliniti pentru categoria C. CE. D. DE. Acum ce inseamna C1=atovehicolul a carui masa totala autorizata nu depaseste 750 de kg. C1E=ansamblu de vehicole format dintr-un autovahicol tragator din categoria C1 si o remorca a carei masa nu depaseste 750 kg. Acum ce inseamna categoria C =autovehicolul a carui masa totala autorizata este mai mare de 3, 500 kg. C. E =ansamblu de vehicole formate dintr-un vehicol tragator din categoria C si o remorca a carei masa autorizata este mai mare de 750 kg.

| kenzo a răspuns:

Nu. de la 21 ani

| Gybylan a răspuns:

Stiu ca acum ai voie la 18 ani sa dai si de C; C+E dar trebuie obligatoriu sa ai B
asa am auzit la tata in urma ca vreo 2 saptamani (e instruktor auto cat. C C+E)
funda ca n-am niciuna big grin

| maryo0911 a răspuns:

Da, dar iti trebuie atestat pentru transport!