| lifeistough a întrebat:

Avantaje/Dezavantaje tapiterie de piele!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Avantaje: aspect deosebit, eleganta, intretinere usoara. Treaba cu intretinerea nu este valabila insa si pentru piele intoarsa. Vad ca unii sustin ca tapiterie de piele este mai greu de intretinut. Mie unul mi se pare mult mai simplu sa o stergi cu o carpa moale, imbibata intr-o solutie speciala, decat sa o aspiri, sa dai cu spuma, sa astepti sa se usuce si sa o aspiri din nou. Macar si pentru faptul ca dureaza mai putin si o poti folosi masina imediat, chiar si pe timpul iernii.
Dezavantaje: pielea va fi rece iarna dar fierbinte vara big grin. Dezavantajele sunt insa clar diminuate atunci cand vorbim de scaune incalzite si ventilate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Tapiteria din piele e cea mai pretentioasa de intretinut, chiar daca da o nota aparte autoturismului. Dupa parerea mea tapiteriile din materiale textile sunt mai usor de intretinut fiind mult mai rezistente si confortabile la variatiile de temperatura din interiorul autoturismului.

| LuS[z] a răspuns:

Desi sugereaza eleganta, tapiteria de piele ramane in acelasi timp foarte functionala, fiind usor de curatat si intretinut. Specialistii spun ca "speranta de viata" a tapiteriei de piele o depaseste de patru ori pe cea a altor materiale, avand o durata totala de 15-20 de ani, fata de tapiteriile textile care de obicei rezista 4-5 ani.

In afara de durata lunga, pielea este si un material rezistent. Desi e rigida si greu de zgariat sau rupt, are totusi o suprafata placuta si moale.

Fiind un material natural, pielea are avantajul ca la temperaturi ridicate respira, nu devine lipicioasa, si nici excesiv de rece in timpul iernii. Pielea va pastra temperatura incaperii in care se afla. De asemenea, va face fata destul de bine caniculei si luminii solare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna - frig, vara - cald. Nu stiu cum s-o numesc, avantaj, ori dezavantaj laughing
Daca te referi la tapiteria unei masini, luand in seama clima, e de preferat cea de piele tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capuse, raie,{daca pielea e de capra} maraituri si muscaturi daca e de catel. daca e de hipopotaur, fuuuugi ca impunge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezavantaj se deterioreaza usor si se murdareste si avantaj are la inceput ca da o impresie buna si are luciu

| alex1911 a răspuns:

Daca ai scaune cu ventilatie si cu incalzire atunci face toti banii, dar daca nu ai atunci mai bine uiti de ea