| anonim_4396 a întrebat:

Bateriile auto/moto trebuie lasate la format 12 ore?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bateriile noi vin incarcate, din fabrica, cica formatate (?).

Daca le montezi pe masina, deja trebuie sa functioneze din prima (se incarca cand e nevoie de la alternator).

Daca bateria e folosita in alt scop decat in masina /motor, atunci se lasa in functiune fara incarcare pana ce se descarca complet, se incarca timp de 14-16 ore la curentul nominal, dupa care iarasi se lasa pana ce se descarca si se incarca din nou 14-16 ore. Acesta este un ciclu dublu de formatare, dupa care se poate folosi in regim normal, cu incarcare la nevoie, automata.

1 răspuns:
| bymhyt a răspuns:

Pai deobinei nu eu la atvul meu cand am chimbat bateria am turnat in ea doar lichiul si era incarcata doar am pus-o sus si asta a fost, iar la bateriile auto doar le pui sus si gata! Bateriile cand vin vin gata incarcate!