| IeremiaAlin68 a întrebat:

.am o problemă cu mașina, un Audi a4 b5 din 1998 de 110Cp AFN,a fost schimbat recent ambreiajul,cureaua de transmisie(cea de la alternator) deoarece sa intins prea tare și scârțâia.a mers foarte bine până azi când am pornit la drum mai lung cu ea,probema e că trage foarte greu din treapta 1, se turează foarte greu cam in toate treptele si nu prinde nici cum mai mult de 120, când ajung la 120 se simte ceva in pedala de accelerație,cade turația si nu mai urcă, rămâne cam la 2500 de ture.Ce poate fi?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pompa de injectie, filtre.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Jegosul de AFN pe care l-am avut, a facut figura asta de la injectoare, mai exact de la partea aia electrica de la ele.
In primul rand, fa o diagnoza, si vezi daca nu cumva a intrat in limp mode, sau are erori de la injectie. Daca la diagnoza e totul ok, mergi la dezmembrari si fa probe cu alt debitmetru de aer, apoi cu alte injectoare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dupa ce m-au frecat chiulasa si injectoarele, mi-a picat si pompa de injectie, dar aia se simte cel mai mult la porniri; puterea e inca ok, dar mai scoate fum, trepideaza uneori, si nu trage perfect, dar "fuge" cat de cat. Cand nu are inima in ea, de obicei e ori limp mode, ori debitmetru, ori senzori (aici intra si acea instalatie electrica de la injector).

| IeremiaAlin68 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am mers cu ea asa pana la destinatie, cand am ajuns am deschis capota si am incercat cu o lita sa bag pe acea gaura unde vine furtunul la supapa de pe turbina sa vad daca se rezolva, poate se fac ceva depuneri acolo sau cine stie, chestia e ca s-a rezolvat nu stiu daca din cauza a ce am facut eu acolo dar merge, am plecat iar cu ea, se tureaza perfect in toate vitezele prinde acum si 170-180, se aude si turbina ca lucra.o sa o duc sa ii fac si o diagnoza ca sa stiu oricum ce si cum.Multumesc!