| Ssssmokin a întrebat:

Am o problema cu o trapa la un Ford Fiesta 2001. Intra apa pe la cheder, in partea dreapta fata. Ideea este ca nu imi dau seama cum. Chederul arata foarte bine, nu este rupt sau zgariat. Din cate am observat intra undeva intre cheder si sticla cand este inchis.
Din cate am auzit ar trebui sa aiba niste canale pentru scurgere, insa nu pot sa dau de ele(s-ar putea sa fie trapa aftermarket).
Trapa cred ca este un Webasto Hollandia 300.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Trebuie sa tragi tapiteria de fata jos dupa care vezi canalele de scurgere in ambele parti. Incearca sa mai reglezi geamul. Vezi exact pe unde curge apa. Una este pe la cheder, alta este pe la geam. Stai in masina, cineva sa toarne apa, si vezi pe unde curge, se prelinge apa.

| Ssssmokin explică (pentru baru):

Pai tocmai asta am facut. Si am vazut ca intra prin partea dreapta pe la cheder. Insa intra intre cheder si geam, dar chederul pare a fii ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate vad, este aftermarket acest Webasto, deci s-ar putea sa nu existe acele scurgeri. La masinile cu trapa din fabrica, scurgerile sunt in partea dinspre parbriz, in colturi, si sunt destul de vizibile.
Din pacate nu stiu sa existe metode de remediere a trapelor aftermarket care curg, in afara de 'sigilarea' cu silicon sanitar, care inseamna blocarea trapei.