| EllaMihaela a întrebat:

Buna, (am schimbat domiciliul de pe Bucuresti pe Calarasi)...
Ce demersuri trebuie sa fac ca sa pot schimba masina de pe B pe CL?
Trebuie mai intai sa ma duc la asigurator sa imi faca alta asigurare pe judetul respectiv? Mai trebuie sa iau iar fiscalul?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasul Nr 1 nu lua în serios ce scrie Cristi din București că RAR nu are absolut nicio treabă cu asta.

Procedura e in felul următor.
Ceri de la serviciu fiscal din București unde ai mașină în evidență transferul ei către Călărași, bineînțeles după ce ți ai schimbat cartea de identitate.

Când se primește dosarul de către departamentul finanțe din Călărași ceri o dovada a înregistrării fiscale a mașinii și apoi faci o programare la serviciul înmatriculări din Călărași pentru preschimbare talon și obținere Nr noi. Nu e nevoie sa faci alta asigurare, după ce gata procesul trebuie doar sa ceri asiguratorului sa modifice numerele de înmatriculare pe polița existența deja.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci in primul rind trebuie sa iti faci buletin pe noua adresa fara buletin nu poti face nimic, dupa ce ai buletinul mergi la RAR sa schimbi actele masinii pe noua adresa si numerele de inmatriculare pe noua adresa daca ele erau pe Bucuresti. Treebuie fiscalul. Asigurarea cred ca ramane aceea pe care o ai pana in decembrie cand vei face alta pentru anul viitor.