| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Bună, am și eu nevoie de puțin ajutor pentru un Opel Astra H Station Wagon, benzină cu motor de 1.8 și 140 C.P. As vrea sa ii fac schimbul de filtre doar ca nu ma pricep ce filtre ar trebui sa aleg. Am cautat pe epiesa după modelul mașinii și am văzut diferite filtre și diferite mărimi. Se potrivește orice mărime?
La fel și cu șurubul de la golire baie de ulei, unul are lungimea de 8 mm altul de 10 altul de 12 și habar nu am ce sa aleg.
Ce ulei ar fi recomandat pentru cutia de viteze? As vrea un ulei bun (dacă exista unul mai bun decât opel și la ce ar trebui sa ma uit, ce vâscozitate ar trebui sa aibă uleiul respectiv)?
O alta întrebare ar fi, cam cât lichid de frână ar întra dacă fac schimbul ( sa golesc și lichidul te pe țevi sa îl înlocuiesc total!)? Mulțumesc pentru răbdare.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un mecanic auto sau un Service-auto ti-ar fi mai de folos, decat sa faci tu treaba de mecanic, mai ales ca nu te pricepi deloc.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca te-a ofuscat maxim ca nu ai avut dreptate mai devreme happy. Îmi fac treaba de proprietar al mașinii, adică ii cumpăr piesele necesare! Treaba de mecanic o sa o facă un mecanicwinking. Dacă nu ai un răspuns pentru întrebările puse, nu mai da răspunsuri doar ca să te afli în treaba. O zi frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Ofuscata, de ce? ca eu sofez o masina nou nout si-mi permit sa o duc la un service de reprezentanta iar tu ai o masina veche, pe care intentionezi sa o strici, fiindca nu-ti permiti sa platesti un mecanic si nici habar nu ai de mecanica auto?
Cred ca te-ai lasat coplesita de frustrare si habar nu ai ce mai scoti pe gurita.
Pacat ca ai acest temperament vulcanic, care iti va aduce numai probleme in viata.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

Felicitări pentru mașina nou noutawinking. Uite ca ma fac eu mecanic dacă nu îmi permit unul laughing și dacă îmi stric mașina, o stric ca e a mea laughing. Numai binewinking!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Felicitari pentru naivitate si sper sa nu fie si prostie, ca risti sa platesti reparatia, cand nu face masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe epiesa e mai indicat sa iti faci cont si sa iti adaugi seria de sasiu, asa iti va da produsele compatibile.
Cautarea dupa tipul masinii nu e la fel de exacta ca dupa seria de sasiu.
In cartea tehnica a masinii gasesti toate detaliile despre ce lichide ai nevoie, cutie de viteze, motor, lichid de frana. Ce recomanda producatorul este ok.
La lichidul de frana mai scrie si pe capacul de la rezervor (DOT 1, 2, 3, 4) asta daca nu s-a sters cu timpul.
La fel si la lichidul pentru transmisie (cutia de viteze) ar trebui sa scrie pe rezervor ce tip de lichid.