| SSebastiann a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare. Doar masinile cu motor Diesel au pompa vacuum? Cele pe benzin nu? La masini, pompa vacuum ii ajuta si frana? Avand in vedere ca la frana este servomecanismul ala

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele pe benzina fara turbo, au vacuum de pe galeriile de admisie.
Insa nu e o regula, vacuumul controleaza accesorii ale motorului, ca urmare, fiecare producator a folosit ce a crezut el (pompa/vacuum din galerii sau alte metode de antrenare).