| maryan1023 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de mecanica la masini.
Ce rol are pompa ce vacuum la Fiat Marea anul 2000 motor 1.6 benizona 16 valve.
va rog frumos am nevoie de raspuns.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Servofrana actioneaza prin diferenta de presiune intre doua camere. In una e presiunea atmosferica normala, in cealalata este vid (vacuum). pompa de vacuum trage aerul din aceasta camera pentru a crea vidul si diferenta de presiune.
Daca pompa nu merge, o sa ai frina clasica, fara servo. http://auto.howstuffworks.com/auto-parts/brakes/brake-types/power-brake.htm

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare.
Motoarele pe benzina nu au nevoie de pompa de vacuum, doar cele diesel.