| Marian_3527 a întrebat:

Am un Golf 3, cu un radiocasetofon Alpha. Am schimbat bateria masinii si nu pot sa mai folosesc radiocasetofonul. Imi apare mesajul "SAFE". Am codul ce trebuie introdus, ca sa deblochez accesul la radiocasetofon, dar nu stiu exact care sunt pasii care trebuie urmati pentru deblocare. De asemenea, un lucru foarte important este ca acel cod include si cifra "0" / zero, cifra pe care nu o am pe tastatura/butoanele de la radiocasetofon? Va multumesc mult pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Of, of, of, amatori astiawinking
La inceput apasa pe tastele TA si TP impreuna pana iti apar niste liniute, dupa care cu tastele 1-4 introduci codul (de la 0-9), fiecare tasta este pentru o cifra, deci pentru prima cifra apesi pe tasta "1" asa de des pana ai ajuns la cifra care trebuie dupa care continui cu a doua tasta samd. La urma apesi din nou pe tastele TA si TP, si voilà ai reusit.
PS. Daca introduci de 2 ori codul gresit, pornesti radioul, astepti o ora dupa care mai ai O SINGURA incercare.
Bafta
Edit. La inceput nu apar liniute ci cifra 1000 Dupa ce a aparut 1000, sa nu cumva sa mai apesi pe tastele TA si TP, pentru ca atunci va fi luat codul 1000 care cu siguranta este fals.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Deci ai retinut, ai grija, pune-i un cablu antipierdere de memorie data viitoare laughing. Sau pune-i lecitina in benzina...
Solutia nu este cablul de memorie, ci introducerea codului dupa finalizarea lucrarii. Daca sunt necesare mai multe deconectari ale bateriei si se doreste neaparat folosirea sistemului audio intre deconectari, solutia nu este un fir minunte antiamnezie, ci simpla dezactivare a codului. Modul de dezactivare este descris in cartea fiecarei masini, la masina mea de exemplu se dezactiveaza tinand apasata tasta AS concomitent cu actionarea butonului Power de doua ori (oprit/pornit).

| mgtow a răspuns:

Roby m-ai salvat dumnezeu sa iti dea sanatate si eu am aceeasi problema cu radioul, si Marian, data viitoare cand ii schimbi bateria spune-i mecanicului sa aiba grija ca daca o scoate pierde memoria masina, trebuie sa ii puna un cablu antipierdere d memorie

| Roby67 a răspuns:

@regis, nu fiecare radio are obtiunea de dezactivare a codului, tu ai probabil original Opel Grundig sau Philips, care au aceasta optiune.
O zi buna