| sincer a întrebat:

am un golf 4 1.4 16v benzina si de ieri am o problema foarte grava, am niste trepidatii la relantiu si de cele mai multe ori moare motorul cand nu e in forta. Tin sa precizez ca azi am facut schimbul de ulei, filtru de ulei, filtru de benzina, filtru de aer, filtru de polen, bujiile, fisele de la bujii si tot degeaba, in forta trage exceptional de bine dar cand o las la relantiu moare motorul sau apar acele trepidatii urate dupa care moare motorul.Va rog sa ma ajutati sa imi ziceti ce e de facut.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu prea cred sa fie pompa de benzina. Daca aceasta nu ar putea asigura debitul si presiunea necesare, motorul ar da sa moara atunci cand accelerezi, adica atunci cand necesarul de combustibil este foarte ridicat. Ori din cele descrise, simptomele apar la ralanti si dispar atunci cand turatia motorului creste.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus, poate fi motorasul pas cu pas, un senzor de temperatura sau chiar o problema de vacuum, de genul celei descrise de fashion.
Daca ai inclinatii tehnice, intra pe www.vwforum.ro, cu siguranta s-au mai confruntat multi cu problema ta si vei gasi sprijin de la cei care cunosc mai bine motorul tau. Daca nu, ramane sa faci o vizita in service.

| sincer explică:

Am rezolvat problema, am scos furtunul de la vacum si merge perfect, pun furtunul la loc si apar trepidatii si moare motorul, deci este pompa de vacum.Mersi oricum la toti.

| FashionDiva a răspuns:

Service :-) eu aveam aceeasi problema la un peugeot 206 si s-a rezolvat prin schimbarea unei supape de la pompa se servodirectie. Nu stiu detalii, stiu doar ca am schimbat piesa si masina nu a mai avut nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema de pompa d benzina nare suficienta putere pentru a impinge benzina catre motor si moare asa masina oprinduse la relantiuri cum ai zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot motorul asta il am si buba este de la clapeta de acceleratie care trebuie curatata.si eu scoateam un furtun si mergea, cand il puneam la loc murea, curata clapeta

| latty a răspuns:

Cum ai rezolvat problema, am si eu aceeasi simptome la golful meu

| silviu_7651 a răspuns:

Fratelo ia si vinde o