| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu daca as putea achizitiona un autoturism din alta tara. Sunt mama unei fetite cu diagnosticata cu handicap grav.Deci as avea nevoie de o masina sa o pot transporta mai usor. Sunt ceva facilitati. Va multumesc.

6 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Mariobros eu am un prieten care si-a inmatriculat o masina automata dupa ce i-a facut si adaptarea. El a facut scoala de soferi pe masina respectiva si a dat si examenul pe aceasta masina. Masina are insemnele de persoana cu handicap si il foloseste ca atare. Pe permis are trecut la mentiuni ca are voie sa conduca DOAR masini automate si cu adaptare omologata. Nu stiu exact cifrele care sunt scrie la mentiuni dar conduce asa de mai bine de un an si jumatate.
Facilitati sunt pentru ca sunte-ti scutita de plata taxelor si a impozitelor. Nu platiti rovinieta. Intreba-ti la primarie sau la asociatia persoanelor cu handicap.

| leinad a răspuns:

Intrati pe site-ul mobile.ro si veti gasi acolo.Bafta!

| mariobros a răspuns:

Din ceea ce stiu eu, exista o lege care reglementeaza achizitionarea autoturismelor pentru persoanele cu handicap, sunt scutite de la taxe vamale, de inscriere, taxe la consiliul local. Nu stiu pentru ce grupe de handicap se acorda.
Ma numesc Stefan STEINER sunt vicepresedinte al Asociatiei Pesoanelor cu Handicap Neuromotor din Romania, Presedinte al Asoc. Persoanelor cu Handicap Neuromotor Fil. Jud. CS RESITA. Domnul Ioan GORNIC are perfecta dreptate. Masinile automatic nu sunt recunoscute ca adaptate. AHNR se lupta de ani de zile ca aceste masini sa fie recunoscute. Sunt mult mai practice decat adaptarea ambreajului mecanic facute de Romhandicap Bucuresti. Rugam pe Domnul Silviu PRIGOANA deputat, si coleg de suferinta cu noi sa ne sprijine ca masiniile AUTOMATIC sa fie recunoscute. Ma puteti contacta la Tel 0751486304 sau 0771725883 e-mail: steiner_ahnr@yahoo.de ***ahncs***( sursa-http://www.gardianul.ro/......3061.html)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce inteleg eu, dvs va trebuie o masina pentru a transporta o persoana cu handicap... In acest caz nu cred ca beneficiati de scutiri. Daca masina era adaptata handicapului persoanei si condusa de ea, se schimba situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da puteti achizitiona un autoturism din alta tara si aveti multe facilitati vama nu platiti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da puteti aduce un autoturism din alta tara. depinde de handicapul fetitei si nu platiti vama. cu stima astancai mihaela