| george211090 a întrebat:

Bună dimineața!

Sunt persoana cu handicap, grad accentuat și as dori sa-mi înmatriculez un autoturism pe numele meu.
As dori sa știu dacă sunt scutit de la plata taxei de înmatriculare și a rovinietei?

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.448/200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28.(1) Persoanele cu handicap, precum şi însoţitorii sau, după caz, asistenţii personali ai acestora, deţinători de autoturisme, beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
  (2) Scutirea prevăzută la alin. (1) se aplică pentru un singur autoturism deţinut de fiecare din persoanele îndreptăţite potrivit prevederilor alin. (1)."
Cat priveste plata taxei de inmatriculare n-ai de ce sa beneficiezi, aceasta a fost abrogata incepand cu 1.02. 2017, in prezent mai platesti doar numerele de circulatie.

1 răspuns:
| Unindividn0rmal a răspuns:

Habar n-am nenea dar nu e corect sa fi scutit doar pentru ca esti handicapat. Sau daca te ofenseaza (desi e adevarat) sa iti zic ca esti handicapat au inventat un termen mai pompos, persoana ce sufera de dizabilitati.