| Hdgshshsh a întrebat:

Buna, as vrea sa achizitionez niste jante vossen cvt R19.
As vrea sa imi iau si cauciucuri la ele si nu stiu exact dimensiunile
Jantele fata : 8.5j et 20
Spate: 9.5 et 20
Cine m-ar putea ajuta cu dimensiunile cauciucurilor si in cel mai bun caz un magazin de unde as putea achizitiona cauciucurile, as fi recunoscator.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fie la fel fata spate dimensiunile. Altfel nu trece rarul la reomologare. Si mers in reprezentanta sa iti dea un act precum dimensiunile care le vrei sant apte pentru a fi folosite inainte sa treci la rar

| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa ai marimi care sunt trecute in talonul masinii, nu ai voie sa pui altele.
jantele pe fata nu au voie sa difere ca cele de pe spate dar in fine

| Hdgshshsh explică (pentru Simpatic):

Ma descurc cu RAR-ul, am nevoie doar de cauciucuri laughing)

| Simpatic a răspuns:

Poti calcula aici in functie de dimensiunile jantelor sa afli dimensiunea anvelopelor http://www.rimsntires.com/specspro.jsp este cam printre putinele calculatoare pe care cineva ti se gasea asa ca ma astept sa oferi funda;)

| NicuNicolae24 a răspuns:

Intra pe https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/start si gasesti acolo un configurator de jante si roti complete. Nu trebuie sa stii dimensiunile, doar datele masinii si iti dau ei exact ce e omologat pentru masina ta.