| anonim_4396 a întrebat:

Astazi sad am avut un accident, eu eram in stanga iarprietenul meu conducea, iar deodata apare de pe o panta o alta masina care ne taie brusc calea, acea masina trebuia sa ne acorde prioritate dar nu a facut`o si a iesit cu viteza, el a incercat sa o evite trangand frana si virans de volan spre stanga pentru a nu o lovi dar tot nu a putut sa o ocoleasca de tot, masinile s`au lovit in fata. Soferul celalalt avea 81 de ani iar in masina lui mai erau doua doamne! Doamnele sustin ca prietenul meu este de vina. Eu avand o mare durere de cap deoarece m`am lovit cu capul de geamul din fata am fost luata de ambulanta, intamplandu`se asta nu s`au mai putut intelege pe cale aliabila, am fost la sectie si am dat declaratie, iar eu nu am depus plangere importiva domnului. Acum domnul spune ca nu mai gaseste asigurarea. Ce se va intampla? Cine va plati daunele? Si domnul cat timp are la dispozitie sa dea asigurarea? Si daca va refuza sa plateasca reparatiile ce se va intampla sad? Multumesc happy!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deci procedura este cam asa:
- Te duci la medicina legala si ceri un certificat medico-legal pe... cate zile ti se va oferii;
- Daca ai dat declaratie este ok nu cred ca este nevoie de o plangere penala pentru asa ceva;
- Daca s-a constatat ca acel domn era de vina va trebuii sa iti dea asigurarea de obicei asta se face pe loc dar acum nu stiu ce s-a intamplat la politie;
- Daca vre-unul din conducatori a fost sub influenta alcoolului acela este vinovat indiferent daca celalalt a acordat sau nu prioritate;
- Daca persoana respectiva nu are asigurare i se va face dosar penal si va fi obligat sa plateasca in totalitate daunele masinii, ceea ce ar fi bine pentru tine fiindca cu siguranta cei de la asigurari nu iti vor oferii toti banii necesari reparatiei;
- In cazul in care refuza sa iti dea asigurarea sau sa iti placeasca daunele se actioneaza in instanta, cu certificatul medico-legal, apoi vei avea castig de cauza daca nu ati fost voi vinovati, persoana cu care v-ati accidentat va platii spitalizarea ta conform certificatului medico-legal, daunele ambelor masini integral conform devizului facut de un service auto si o amenda de 1000-1500 de lei (Aproximtiv nu stiu exact).
- Daca nici dupa proces nu va da banii in termen de 30 de zile atunci se intervine cu executor judecatoresc, se recupereaza banii, el intra in parnaie si asta e tot!

| Ecea a răspuns:

Daca se constata ca a fost vina "domnului" o sa fie obligat sa plateasca toate daunele.
Oricum procedurile in Romania si legile sunt foarte prost facute.
Daca nu are asigurare o sa trebuiasca sa asteptati ceva timp pana se rezolva problema.
Iti recomand sa scoti un certificat medico-legal si sa depui plangere penala.

| UNHleaSHD a răspuns:

Daca va mananca sa mergeti cu volan pe dreapta. Asa va trebuie.

| loana25 a răspuns:

Buna. Daca soferul de 81 de ani nu isi "gaseste" asigurarea si el a fost de vina pentru accident, va primi o amenda si va fi nevoit sa plateasca toate daunele pentru reparatie.
Tu poti merge la un medic legist sa iti scoti un certificat medico-legal si poti sa depui o plangere penala (sau te intelegi cu el sa iti dea "ceva" pentru ceea ce ai suferit - pentru. o mana rupta de exemplu se da cam 1000 euro, iar durerile de cap pot avea consecinte mult mai grave). Daca vei primi mai mult de 10 zile de spitalizare, atunci domnul va fi urmarit penal fara a mai depune tu nici o plangere. Trebuie doar sa depui certificatul medico-legal la dosarul de la politie.

| Sfatuitorul a răspuns:

Esti sigura ca nu ai facaut accident cu un salam?
Simptomele prezentate de tine corespunde cu traume craniene cauzate de salam.