| RoLucky a întrebat:

Salut, am facut un accident aseara.

Intr-o comuna am dat peste un tractor cu o remorca incarcata cu baloti, remorca era nesemnalizata. fara nici o lumina nimic.

am incercat sa il evit tragand stanga de volan, dar aveam masina care venea din fata, am incercat sa trec cum am putut printre ei, dar m-am lipit de remorca tractorului cu partea dreapta a masinii,

Am ambele usi rupte si aripa spate avariate.

As vrea sa stiu cum se pocedeaza... cine e vinovat. ce risc eu si ce risca soferul tractorului(care nu era inmatriculat si automat nici asigurare) si cine plateste reparatiile.

Multumes!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Normal si logic ar trebui sa fie vina exclusiva a tractoristului, insa probabil va trebui sa ajungi in instanta pentru recuperarea daunelor.
Nu se poate pune problema de pastrarea distantei regulamentare fata de un obiect pe care nu ai cum sa il observi, fiind nesemnalizat, iar despre neadaptarea vitezei la conditiile de trafic este la fel de ciudat sa vorbim, pentru ca atunci cand spunem "trafic" nu luam in considerare obiectele care nu au ce cauta pe un drum public.
Dupa cum vezi insa, parerile sunt impartite, deci exista riscul pentru tine de a se ajunge la concluzia ca este vorba de o culpa comuna, caz in care iti vei suporta singur reparatiile.
Pentru soferul tractorului, riscul este imens, punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat constituie infractiune, iar faptul ca acest lucru a dus si la provocarea unui accident este cu atat mai grav. In plus sunt sanse mari ca tractoristul sa nu posede nici permis de conducere corespunzator categoriei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce o sa reiasa din cercetari. Din ce spui cred ca o sa fie culpa comuna, asa ca fiecare o sa-si suporte reparatiile. Numai bine!

| visatorul78 a răspuns:

Va fi culpa comuna deoarece:
- tractorul+remorca trebuiau sa fie semnalizate
- tu trebuia sa circuli cu o viteza care sa iti permita sa opresti la timp.
Asa incat fiecare va veti suporta contravaloarea daunelor.

| regis a răspuns (pentru visatorul78):

Nu exista prevederi legale care sa te oblige sa circuli cu o viteza care sa iti permita sa opresti la timp. Altfel orice conducator auto implicat intr-un accident ar putea iesi vinovat, cu exceptia situatiei in care a fost lovit in timp ce era oprit.

| visatorul78 a răspuns (pentru regis):

Oare conceptul de conduita preventiva ce iti spune? Conceptul adaptarii vitezei de deplasare pana la evitarea oricarui pericol?
Era noapte, ceea ce pe tine te obliga sa reduci viteza. Deoarece viteza legala in localitate este de maxim 50 km/ora, tu ar fi trebuit sa te deplasezi sub acea viteza.
Politia a facut masuratori si va determina viteza. Oricum, nu conteaza. Culpa e comuna. Crede-ma, vad zilnic in tribunal situatii similare.
In lege iti spune ca trebuie sa conduci preventiv si ca noaptea viteza ta de deplasare trebuie sa fie adaptata.
Oricat de mult ai spera, nu poti eluda asta. Este culpa comuna.

| regis a răspuns (pentru visatorul78):

Conduita preventiva nu are legatura cu vinovatia in producerea unui accident. Ba mai mult, conduita preventiva nu inseamna reducerea vitezei pana la limita la care un obstacol imprevizibil si imposibil de observat iti apare in fata. Iar din cele relatate, nu vad de unde ai dedus ca s-a depasit viteza legala, eu unul nu am citit nimic in acest sens.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tractorul daca nu era inmatriculat face dosar penal, dar ai si tu o vina ca nu ai pastrat distanta regulamentara si nu ai adaptat viteza la conditiile de trafic. probabil va scoate ca si culpa comuna insa e destul de incurcata treaba. oricum bani de la tractorist doar daca il dai in judecata.