| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Ce înseamnă o mașină stock? M-a întrebat cineva daca a mea e stock și nu am știut ce să zic. laughing Eu știam că astea stock sunt pentru curse, sau?laughing
Înseamnă cumva nemodificata sau de curse?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Nelucojoc a răspuns:

Stock inseamna ca masina vine doar cu dotarile din fabrica, fara niciun fel de modificari, nici la motor, nici la tablarie, nici la vopsea nici la interior. Fara modificari deloc. Include in schimb tot ce ai pus si optiuni avansate. Adica poti sa ai o masina cu faruri matriceale si piele pe scaune si trapa, e tot stock, dar nu e stock de baza, adica "cheala". Adica dotari stock. E important si contextul discutiei.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"stock" inseamna >> stoc, rezerva, deposit.

Cu siguranta acela care a vrut sa te intrebe este vreun snob, care s-a dat mai"important" decat este in realitate, folosind un cuvant caruia nu-i cunoaste sensul real si care oricum nu are nici o relevanta la masini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stock = starea din fabrica, fara modificari.
Opusul este o masina modificata, imbunatatita.

| relian a răspuns:

Inseamna ca avut-o pe stock cel care a vinduto laughing
Ce zic unia ca ar insemna aia se numeste Basisc,adica vine din fabrica fara prea multe optiouni,vine cu ce cere legea,adica fara optiunile ce tu le poti alege daca vrei.

Deci asa se numeste basic,sau alta denumitre ar fi full option ori loaded,adic a cu f multe optiuni,ori cu toate ce se pot pune pe o masina la ora fabricarii.
Englezii asa zic,romanii poate or avea alte denumiri,dar stock inseamna ceva ce cineva are deja,are fizic nu urmeaza sa aiba prin comanda sau mai sztiu eu alte metode.

Dar romanii vorba aia ca romanii, folosesc cuvinte din engleza, dar le da alt inteles, exact ca neoamenii laughing asa cum este cuvintul leasing care la romanii are alt imnteles, desi cuvintul este de origine engleza, dar cum am zis romanu e ca pomu laughing

| Brizbriz a răspuns:

Nu ma pricep la masini, dar din cate stiu eu inseamna ca e, exact modelul facut in mod normal de fabrica, fara optiuni de gen aer conditionat, gps incorporat, cutie de viteze automata samd (ce optiuni poate sa aiba fiecare tip de masina noua)

| Nelucojoc a răspuns:

Stock inseamna ca asa a venit din fabrica., dupa aceeasi norma ca suratele ei din acea tura in care s-au produs la banda.

| Alexandramirunaa a răspuns (pentru Nelucojoc):

Adică nemodificata, nici estetic nici mecanic, fără modificări deloc, nu?

| Nelucojoc a răspuns (pentru Alexandramirunaa):

Uite mai concret:
Mazda 3 skyactive X cu pachetul safety si style e stock, la fel ca Mazda 3 skyactive X fara aceste pachete, care e mai ieftina putin si mai putin dotata pe interior, dar au ambele acelasi motor si sunt ambele stock.

| Nelucojoc a răspuns (pentru Alexandramirunaa):

Stock inseamna ca masina vine doar cu dotarile din fabrica, fara niciun fel de modificari, nici la motor, nici la tablarie, nici la vopsea nici la interior. Fara modificari deloc. Include in schimb tot ce ai pus si optiuni avansate. Adica poti sa ai o masina cu faruri matriceale si piele pe scaune si trapa, e tot stock, dar nu e stock de baza, adica "cheala". Adica dotari stock. E important si contextul discutiei.