| Darius-Ionuţ_Toma_1993 a întrebat:

Bună, dacă schimbi kitul de distribuție la un golf 6 1.6 tdi, trebuie schimbat și uleiul din motor. Ps: doar ce am făcut schimbul de ulei și acum vreau sa schimb distribuția

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi si uleiul. Distributia este montata in afara motorului protejata de un capac care impiedica patrunderea prafului si murdariei din exterior. Cureaua de distributie este din cauciuc si orice contact cu uleiul sau alte produse petroliere este contraindicat.

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Schimbi uleiul cand vrei si distributia la fel.
Nu au legatura.