| Lungulcc a întrebat:

Salut,
De curand am cumparat un logan 1.5 dci 90 de cai an fabricatie 2016 am mers cu el 3500 de km dupa care i-am facut revizia (ulei, filtre), am schimbat kitul de distributie cu tot cu pompa apa rola accesori si curea accesori pe 11.11. 2020 doar ca de la scimbare se aud niste zgomote, pana in 1300 de turatii se aude un ta ca ta ca ta ca ritmat, nu foarte alert, si la 2000 de turati un tiuit (nu stiu mai exact sa descriu dar ceva genul), masina se misca foarte bine pot spune doar ca am impresia ca ia consuma mai mult ca inainte de schimbarea kitului de distributie. Am fost la serviceul unde am facut revizia si kitul de distributie plus pompa apa rola accesori si curea accesori iar mecanici mi-au spus ca trebuie sa se aseze distributia si rola intinzatoare de la distributie iar dupa aceia nu se va mai auzi aceste zgomote, intrebarea mea este distributia este pusa corect (la punct), sa fie de la pompa de apa? Am sa patesc ceva pentru ca eu merg cu masia asta destul de mult am facut de atunci pana acum 1200 de km

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă distributia e incorect pusă, mașine merge prost sau nu merge sau chiar iți poți avaria motorul.

Zgomotul e ciudat, să fie vreun rulment/intinzător gata paradit?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta trebuia pe ei sa îi intrebi daca piesele le au pus corect, noi nu stim ce au facut ei, dar daca cei de la servis ti au spus ca sunt normale acele zgomote pana se rodeaza si se așeaza distributia inseamna ca asa este, orice probleme ai cu masina mergi la ei sa o verifice, ei stiu ce au schimbat pe acolo, ca daca o duci in alta parte o sa i ti schimbe altceva si o a o strice de tot, doar ăla care a reparat o stie ce a facut acolo.