| PetrescuDaNNNieL99 a întrebat:

Buna de curand am achizitionat un modulator fm cu port usb pentru stick, ieri cand am incercat sa-l conectez (in mufa de la bricheta) a iesit o scanteie iar apoi casetofonul s-a oprit si nu mai merge nici casetofonul nici modulatorul ce sa faaac, plz help dau funda, va rooog ajutati-maeste o problema electrica daca da cum sa o remediez?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai bagat modulatorul stramb, si ai facut un scurt-circuit in mufa brichetei.
La majoritatea masinilor, bricheta e conectata prin aceeasi siguranta cu casetofonul, uneori si cu luminile din interior (plafoniera, torpedo.).
Deci, vezi unde sunt sigurantele, cauta siguranta care asigura casetofonul si bricheta, si schimb-o, ar trebui sa-si revina casetofonul.
Daca schimbi siguranta, casetofonul merge dar se arde din nou cand bagi modulatorul, e posibil sa fie in scurt-circuit modulatorul. Daca se intampla asta, ori il duci pe garantie (daca are), ori il desfaci sa vezi daca e asamblat corespunzator (are niste lamele apropiate, un arc si o siguranta in partea care intra in mufa brichetei, alea se pot atinge daca nu e asamblat corect, si face scurt).

1 răspuns:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Din pacate s-a dus naibii. Nu mai ai ce sa-i faci. Poti sa-l arunci la gunoi, sau sa-l duci in garantzie.