| adriangabor92 a întrebat:

Buna. Desi am schimbat recent semering planetara stanga, semering planetara dreapta, semering cutie de viteze manuala, senzor presiune ulei nou cu garnitura noua, am pus ulei nou in cutia de viteze, tot se prelinge putin ulei pe dedesubt. De ce tot se prelinge putin ulei pe dedesubt doar dupa ce opresc motorul si acesta se raceste? La joja de ulei este la nivel optim. Care tot este cauza? Ce mai trebuie sa schimb ca sa rezolv definitiv problema? Va rog sa ma ajutati cu parerile dvs. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Urmareste de unde anume se prelinge ulei, mergi in sus pana vezi ca nu mai e ulei.
Ar putea sa fie surubul ala pe unde scurgi uleiul din baie, ar putea sa fie garnitura la baia de ulei, ar putea sa fie baia de ulei fisurata, ar putea sa fie corpul transmisie fisurat, ar putea fi de oriunde,
tu trebuie sa verifici.Ar fi trebuie sa speli pe acolo sa nu mai fie ulei,ceva degresear,cureti bine,apoi vezi pe unde iese uleiul respectiv.

Ce ai schimbat tu multe nu au legatura cu uleiul ala ce se scurge.
Ai verificat la joja si uleiul este tot acolo mereu? Atunci nu este ulei din transmisie,o fi ulei din motor, verifica si la motor.
Poate se prelinge pe la capacul de la chiulasa, de regula masinile ce le aveti is bleasca de ulei, mustesc laughing pentru ca dupa atati ani si forjate de mai stiu eu cati, plus anii aia multi, garniturile se duc si pe acolo se prelinge ulei.