| Andrei_Noru_1999 a întrebat:

Buna dimineața! Care sunt actele necesare pentru radierea unui autovehicul?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Ce acte avem nevoie pentru radierea auto din circulatie

Fiecare sofer este obligat sa detina o serie de acte pentru a scoate o masina din circulatie si anume:
- cererea solicitantului
- dovada depozitarii autovehiculului intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii
- certificatul de inmatriculare in original
- placutele cu numarul de inmatriculare
- cartea de identitate a vehiculului in original si copie

- fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratitiei publice locale sau certificatul de atestare fiscala

- certificatul de radiere in trei exemplare

- actul de identitate al solicitantului in original si copie, in cazul persoanelor juridice este nevoie de acte care sa dovedeasca obtinerea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie, precum si imputernicirea reprezentantului legal al acestora, dar si procura speciala legalizata de notarul public in cazul in care documentele nu sunt depuse de titular

Daca masina pe care dorim sa o radiem este mai inmatriculata inainte de 1 iulie 1997 sau e mai veche de 30 de ani, radierea se poate face doar in baza unei declaratii pe proprie raspundere din partea titularului sau a mostenitorilor legali. Noile reglementari prevad ca masinile vechi sa fie dezmebrate sau retrase definitiv din cirulatie.

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

Multumesc pentru funda