| anonim_4396 a întrebat:

Buna drag TPU, mi-am cumparat casetofon (beton), subwoofer (am avut, dar vreau ceva mult mai puternic, iar timpul rezolva acest capitol), a venit vremea sa imbunatatesc masinuta mea, cu un set misto de boxe...

Masina este un Ford Focus mk1 (2002), boxele originale stock sunt 6 X 8 inch... ( 15 cm latime, si 20 inaltime) si au 25 w (rms), vreau sa le schimb, ceva sugestii?

Ceea ce am gasit pe net ar fi >- http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HIFONICS/Ze us/Zeus-ZSI-683/ sunt bune de ceva? au nevoie de statie? le are cineva? cum se aud? :)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E aproape imposibil sa inghesui un amplificator de 4x55w intr-o carcasa de player pentru masina, unde 70% din spatiu e ocupat de unitatea optica.
Eu zic ca cele mai puternice playere au in jur de 4x20w. La 4x55W deja faci o sonorizare acceptabila intr-o sala de 100 de persoane.
Daca le lasi pe HU o sa se auda ok, nu cred ca o sa distorsioneze, dar posibil sa se incalzeasca tare HU, si n-o sa atinga performante prea mari.
Cu statie te complici, ca trebuie modificata instalatia, si e aiurea, ca daca pui o statie pe boxele alea, iti raman cele 4 iesiri ale playerului. Eu zic sa cauti ceva de vreo 50W bucata, sa le inlocuiesti pe cele originale, apoi sa cumperi statie+subwoofer. E cea mai simpla si mai curata metoda dupa parerea mea.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 90W sigur ca le trebuie statie. S-ar auzi si pe HU tau, dar degeaba le mai cumperi, daca le dai 20-25W.
Sfatul meu ar fi sa intri pe www.forum.4tuning.ro la categoria Car-Audio: Coltul incepatorului. O sa te ajute tipi care se ocupa cu asa ceva.

| Ovidiu_Moldovan_1991 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Luna trecuta am schimbat si HU-ul cu un Sony 55W rms, ->http://www.flanco.ro/......b-aux.html

Stiu ca e diferenta destul de mare de la 55w RMS, la 90... daca le-asi lasa prin HU de mai sus, s-ar auzi distorsionat? sau nu ar primi de ajuns putere? ar trebui sa ma complic intr-un fel cu cumparandu-le statie? :)

| Ovidiu_Moldovan_1991 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Intr-un final asta am facut, am luat 2 seturi de boxe JBL GTO 8628, astept niste mufe adaptoare sa le pot conecta, si am sa le bag pe masina happy am pus o boxa provizoriu de test, si e diferenta majora, atat de volum cat si de claritate happy, sunt beton, isi merita banii. Abia astept sa le montez, apoi sa le fac o proba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ovidiu_Moldovan_1991):

E aproape imposibil sa inghesui un amplificator de 4x55w intr-o carcasa de player pentru masina, unde 70% din spatiu e ocupat de unitatea optica.
Eu zic ca cele mai puternice playere au in jur de 4x20w. La 4x55W deja faci o sonorizare acceptabila intr-o sala de 100 de persoane.
Daca le lasi pe HU o sa se auda ok, nu cred ca o sa distorsioneze, dar posibil sa se incalzeasca tare HU, si n-o sa atinga performante prea mari.
Cu statie te complici, ca trebuie modificata instalatia, si e aiurea, ca daca pui o statie pe boxele alea, iti raman cele 4 iesiri ale playerului. Eu zic sa cauti ceva de vreo 50W bucata, sa le inlocuiesti pe cele originale, apoi sa cumperi statie+subwoofer. E cea mai simpla si mai curata metoda dupa parerea mea.