| anonim1 a întrebat:

ford focus diesel, 2001, cand merg cu masina pe panta in jos si o scot din viteza acul de la turometru se misca de la 800 rot pe min cam pana la 850 rotatii pe minut, oscileaza asa, asta se vede si la faruri, clipesc asa putin at cand se misca acul de la turometru, asta se intampla doar la viteza mica, sun 50km/h, la viteza mai mare nu are nimica! daca ati inteles ceva, imi puteti da un sfat cam care ar putea fi problema? multumesc mult

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pot fi:
- Clapeta;
- Regulator ralanti;
- Senzor turatie;
- Turometru care indica gresit dar nu cred sa fie turometrul!

2 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cine te pune sa o scoti din viteza? Masina nu are nimic.Cind incarca alternatorul scade putin turatia motorului mai ales daca ai farurile aprinse.

| anonim1 explică:

Si ar fi scump daca ar trebui sa inlocuiesc ceva din ce mi-ai zis tu?