| DannyXDD a întrebat:

Salutare TPU, dețin un vw polo din 2001 1.4 benzina iar problema este ca, de fiecare data cand il tureZ la 3000 rotații pe minut si il tin constant asa, indiferent in ce treapta de viteza e, moare motorul, adica motorul rămâne pornit dar masina nu mai are putere, nu mai trage deloc, doar daca o opresc si o pornesc dinou, cel mai deranjant e in treapta 4 si 5, cu doar 60 cp acul trece mai greu de 3000 si de multe ori moare motorul, daca o tin turata sub sau peste 3000 nu are nimic, doar la 3000 moare. Din ce cauza se întâmpla asta?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi prima data ce zice testerul, desi s-ar putea sa te bage in ceata.
La motoarele alea se fac multe reparatii, ca sa mearga bine "la batranete".
Trebuie in primul rand sa te asiguri ca are consumabile proaspete (filtru aer/ulei, bujii, fise).
Se infunda si evacuarea in timp, si ca sa o repari ieftin, esti nevoit sa anulezi catalizatorul.

| ExprimareLibera a răspuns:

Posibil filtru de aer îmbâcsit, sau furtunele de vacuum.
Păcat că a murit Nostradamus, ca afla el, fara tester.

| 45ile a răspuns:

Salut! S-ar putea sa fie stricat senzorul de la pedala de acceleratie

| 45ile a răspuns:

Poate fii clapeta de la acceleratie trebuie curățata sau poate fii filtrul de benzina