| 123456789101234512345 a întrebat:

ieri mi-am pierdut numarul de inmatriculare de la masina. Problema este ca masina este trecuta pe numele tatalui meu, care este plecat afara pe o perioada destul de lunga, din cate am inteles pentu a putea sa-mi scot un numar nou am nevoie de cartea de identitate a lui (am doar o copie acasa) niste sfaturi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei doar sa inlocuieste placa cu numarul, pe care ai pierdut-o, atunci n-ai nevoie de nimic, te duci doar cu cartea de identitate a masinii la un atelier care confectioneaza numere.
Doar daca vrei numar nou ai nevoie de o procura speciala, data de tatal tau, prin care te imputerniceste sa obtii numar nou.

| 123456789101234512345 explică (pentru Ioandelasal):

Pana la urma am rezolvat prin "metoda romaneasca" daca intelegeti la ce ma refer mersi de ajutor oricum,

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa te poti prezenta tu in locul lui, fara procura de imputernicire, fiind ruda de gradul 1.
Daca nu se poate, incearca sa faci o procura la un notariat, in care sa te imputerniceasca pentru a-l reprezenta la politie si inmatriculari.