| nikolettta a întrebat:

Buna,
Imi puteti spune va rog care sunt vitezele de la care se schimba treptele la masina?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Treapta 1 de la 0 la 15km/h - maxim 20km/h( demaraj )
Treapta a 2 a de la 20km/h la 30km/h
Treapta a 3 a de la 40 km/h la 50km/h

Treapta a 4 a de la 50km/h la 65km/h

Treapta a 5 a de la 70km/h în sus

În funcție de ce maşină ai ( pe benzină sau diesel treptele de viteză se schimbă în momentul în care turometrul ajunge la :
* între 2000rpm şi 2500rpm pentru benzină dacă vrei să mergi liniştit şi mai economic sau pe la 2500 - 3500rpm.
La benzină să zicem că cel mai ok ar fi să schimbi vitezele atunci când turometrul ajunge la 2500 rpm.

La diesel poți să schimbi vitezele când ajungi la 2000rpm. Se turează mai puțin.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Iunix):

La diesel daca schimbi la 2, 000rpm o sa mergi subturat si o sa ai numa' probleme.

| Iunix a răspuns (pentru DarkAndDreary):

DIESEL, nu benzinar, nu e subturat la 2000rpm. Am făcut şcoala de şoferi pe diesel.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Iunix):

La scoala nu te invata nimic despre cum sa-ti intretii motoru'.
Daca mergi constant la 2, 000 e ok.
Daca schimbi la 2, 000 nu e.

| Iunix a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Mă rog, instructorul îmi spunea să schimb la 2000, 2000 şi un pic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vitezele se schimba in functie de rotatiile motorului nu de viteza. E mai complicat sa aproximezi viteza la care sa schimbi mai ales ca nu specifici despre ce motor si ce cutie e vorba.