| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru soferi.Am luat permisul mai demult si nu am condus deloc, iar acum am inceput sa conduc...vitezele le schimb bine dar cand trebuie sa le schimb dintr-o treapa superioara in inferioara nu stiu cum.La ce turatie, cum sa procedez? De ex daca merg cu a4-a pot sa-i dau a2-a? Sau daca merg cu a4-a,a5-a pot sa o scot din viteza iar apoi sa-i dau treapta intai? Daca ma poate ajuta cineva sa imi zica cum sa le schimb invers ca nu ma descurc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Treptele de viteza le dai in functie de viteza pe care o are masina.
Cand esti in treapta mare si vrei sa dai o treapta mai mica, mergi cam asa:
tr 4 minim 60km/h max 120 km/h
tr 3 minim 30km/h max 50
tr 2 minim 10km/h maxim 30
tr 1 nu o dai niciodata in mers, o bagi doar daca ai oprit complet, sau abia se mai mica masina (cat ai impinge-o).
Cand esti intr-o treapta de viteza superioara si treci intr-una inferioara, alegi treapta dupa vitezometru si lista pusa de mine, iar dupa ce ai bagat viteza respectiva, ridici ambreiajul un pic mai incet decat atunci cand schimbi din viteza mica in viteza mare.
Poti sa dai din 5 in 2, 4 in 2 sau 1, etc, dar trebuie sa incetinesti (franezi) pentru asta.

1 răspuns: