| Twister09 a întrebat:

La ce turatie se schimba la masina într-o treapta superioară?
Si la ce subturatie se schimba într-o treapta inferioară?
La motoarele pe motorina.
Multumesc.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu exista o reteta pentru ca fiecare masini este diferita, motorizari diferite, motoare diferite (diesel, otto-benzina)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Superioara dai intre 1600 si limitare, iar inferioara cam de la 2500 in jos.
Asta nu inseamna ca trebuie sa schimbi mereu intr-un singur fel, exista mers constant, frana de mana puternica, frana lejera, urcare, coborare, iarna, vara, masina goala, masina incarcata...

| Sofer a răspuns:

La benzina dau asa turez pana la 2000-2500 schimb treapta superioara iar inferioara franez usor cate putin sa scada turatia sub 2000 si sa ajunga la 1500 si dau inferioara fara sa se simta socul acela. La diesel tot asa dar incerci cu turatie mai joasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce mașina ai

| shrink a răspuns:

Schimbi într-o treapta superioară cand simti ca motorul "urla" prea tare (e supra turata).
subturatia se manifesta prin trepidatia motorului(da semne de oprire) - deci atunci schimbi într-o treapta inferioară sau daca ai nevoie de o accelerare rapida a masinii (ex. - o depasire )
Turatiile ideale difera de la masina la masina, e greu de stabilit un prag sau interval.
Experenta soferului ii da "simtul"

| Mad1 a răspuns:

Pai simti tu...pe motorina trebuie sa o ti intre 2mi si 3mi ture. Daca vezi ca trsci de 3mi ture bag-o superioara, iar daca vezi ca ai 1, 5 ture bagi inferioara. Pentru ca nu mergi cu ele ca la benzina la consum. Daca nu mergi asa 2_3 mi ture risti sa o infunzi si sa o strici sunt foarte costisitoare. Drumuri bune sa ai