| mistikk a întrebat:

BUNA sa incep acum o luna si o saptamana fix tatal meu a avut un accident de masina vinovatul a fost soferul unui opel astra care a intrat pe contrasens si conducea si sub influienta alcoolului (nu avea o alcoolemie foarte mare)asa din masina tatalui meu nu s-a mai ales nimic asa ca asigurarea a decis dauna totala a trecut o luna si o saptamana si nu am primit niciun ban d ela asigurare ne mint in fiecare zi ca dosarul s-a trimis ca nu stiu ce si dosarul inca nu s-a aprobat sa va mai spun ca dauna nu este nici pe jumatate suma autoturismului cu abnii de la asigurare imi pot lua o dacia 1300 straight facece este de facut sa ii las sa vedem cum decurg lucrurile sau sa dam in judecata asigurarea? pentru ca am ne-am saturat de atatea mincuni pe zi ce trece ne mai mint cu ceva... ce este de facut? va rog funditabig grin?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Puteti depune in prealabil o sesizare si la Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor. PE calea instantei va dura mult si va costa si mai mult.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia prezentata de tine se poate rezolva conform prevederilor contractului de asigurare(nu spui daca tatal tau a avut Casco ori este vorba de RCA). Daca a avut Casco atunci societatea de asigurare trebuie sa plateasca despagubirea in baza acestui contract, urmand a recupera suma de la cel vinovat. Daca este vorba de RCA atunci societatea de asigurare a celui vinovat trebuie sa plateasca. Cititi contractele cu atentie si actionati in consecinta. Pentru a le da un imbold puteti sa le trimiteti o scrisoare recomandata cu confirmare de primire prin care solicitati plata despagubirii, cu referire la termenul in care trebuiau sa o faca, conform prevederilor contractului, punandu-le in vedere ca au depasit acest termen si veti cere daune-interese in instanta daca nu va platesc imediat. De asemenea puteti trimite o somatie, prin intermediul unui executor judecatoresc, cu aceleasi cereri. Succes si numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sesizati Comisia de Supraveghere a Asigurarilor [CSA], care primeste si raspunde sesizarile si reclamatiile privind activitatea asiguratorilor. Localitatea -Bucuresti tel. 021 316 78 80 sau 021 316 85 87. Aceasta comisie ia masurile necesare pentru ca activitate de asigurare sa fie gestionata cu respectare normelor in vigoare.

| jonny_7794 a răspuns:

Cheltuiala de judecata+nervi, stres si multe alte stari=alta masina big grin... ce preferi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu... si un vecin a patit la fel si tot altu era vinovat... masina era in dauna totala si nu ii dadeau bani decat de un logan. El si-a loat masina lui, si din bani care i-a dat asigurarea s-a dus la un service si si-o face acolo. daca ii dai in judecata nu prea cred ca vei castiga ca ei gasesc motive si au si bani de avoati buni. imi pare rau de tine, ti-am dat o idee. SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca va intereseaza problema banilor.
Parerea dvs despre pretul masinii avute, este una, la asigurari se calculeaza in functie de marca si vechime.
Probabil ca dupa metodologia lor, adevaratul pret al fostei masini este de dacia 1300. Stiu ca pare aiurea dar asa se calculeaza peste tot in lumea larga. Chiar daca noi " ne spargem " in figuri, cu masini " scumpe " valoarea lor este ZERO sau mai nimic, dupa cei de la asigurari. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cumva Carpatica? uita