| OmulCareStieCeFace a întrebat:

scuzati daca am gresit cateogoria, mai demult am vazut ca este un proiect de lege sa iei carnetul (de condus) la 16 ani, mi-ati putea oferi mai multe detali si imi puteti spune cand aflu daca se aproba? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Propunerile astea sunt nascocite de parlamentari la repezeala, nici ei nu cred in ele. Sunt doar ca sa aiba activitate in parlament, altfel nu e bine pentru ei.
Legea actuala, pe care poti fi sigur, e ca poti obtine permis categoria B1, care te lasa sa conduci masini penibile, cum e Aixam.
Mai bine dai de AM sau A1, si iti iei un motor, care ti-e util si dupa 18 ani.
O parodie de Aixam ti-e rusine s-o conduci si la 16 ani, dupa 18 deja ai fi de rasul liceului; cand alti colegi vin cu A6-le familiei, sau cu cine stie de SUV-uri, tu te plimbi cu ascutitoarea...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti iei permis categoriile AM, A1 si B1 la 16 ani

| neutrino a răspuns:

Intr-adevar exista o intentie de proiect, dar care nu s-a bucurat de sprijinul parlamentarilor.