| Marian_3527 a întrebat:

se pot folosi roti de 175/70 R13 82T daca in talon scrie 175/R13 80S? care este diferenta dintre 80T si 80S.va multumesc

4 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

T=>190 Km/h
S=>180 Km/h
Deci ai voie sa le folosesti.

| Simpatic a răspuns:

Nu e nicio problema daca sunt 175/70 R13 80t sau 80s, dar sa fie acelasi profil puntea fata sau puntea spate, adica 175/70.S sau T ala e in functie de firma care le produce, mai exista M, V etc.Eu am goodyear de R16 cu M, deci nu conteaza neaparat, perechi sa fie!

| caticata a răspuns:

Da se poate, sunt mai bune, 80 in cazul tau este codul pentru greutate minim cum tu ai pus 82 nu ar trebui sa ai nici o problema; asa si si cu litera T care cum stim este dupa S si care este codul de viteza, deci cauciucurile tale rezista la o incarcatura mai mare si de asemenea la o viteza mai mare
pa funditawinking

| Brainbee a răspuns:

80 T,S, H, W sunt codici de viteza nu de greutate si poti sa montezi cauciucul daca codul este mai mare decat cel vechi.Ex:daca ai 80 S poti sa montezi 80 T invers nu.