| myulica a întrebat:

Daca pun la autoturism roti mai mari (sau mai mici) decat cele inscrise in talon...imi afecteaza vitezometrul?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca montezi pe autoturism, alte roti decat cele indicate de fabricant, problema va fi ca pe bordul masinii, vitezometrul nu va mai indica viteza exacta cu care circuli.

| Davidtomm a răspuns (pentru Stefan):

E cam incert raspunsul tău, foarte, mărimea jantelor diferă odată cu raportul dintre cauciucuri, cel mai bun exemplu e ca o roata 195/65/15 are aceeași circumferință ca 225/45/17 mergi și informează te

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vitezometrul nu va fi afectat, doar ca va afisa informatii gresite, dar atentie, nu daca pui dimensiuni diferite de cele din talon, ci daca pui diferite de cele echivalente.
Fara nici o grija din punct de vedere tehnic poti monta orice anvelopa prevazuta in cartea tehnica, chiar daca in talon sau in CIV nu este trecuta (atentie, am spus dpdv tehnic, nu legal). Prin incercari se pot monta si alte dimensiuni echivalente, cu riscurile aferente.
Montarea unor anvelope de alte dimensiuni decat cele echivalente nu este recomandata, afectand nu doar vitezometrul, ci si motorul, transmisia, directia etc.
Aici vei gasi mai multe informatii, inclusiv un calculator de anvelope echivalente:
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

| micurutza2005 a răspuns:

Nu iti afecteaza vitezometru ce au una cu alta? dar iti afecteaza altceva, s-ar putea sa te trezesti ca nu se potrivesc ca nu incap si dau in aripa masinii sau nu le poti monta pe jante, trebuie sa pui acelea care se potrivesc ca altfel cum le montezi, nu se poate, eu asa zic sa nu faci prostii fara sa intrebi un mecanic, un specialist ce vrei sa faci happy

| oanecorleone a răspuns:

S-ar putea sa iti afecteze dar nu cu mult.Foarte putin, indicat ar fi sa iti iei cum sunt inscrie in talon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putin tot il afecteaza.
poti sa ai alte probleme. cum ar fi sa nu iti incapa sau sa fie instabile in viraje. opti chiar sa distrugi jantele.
cel mai bine pui unele care se potrivesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ma prostiile si cauta'ti un job laughing)))

| treipuncte a răspuns:

Da

| fullmoons a răspuns:

Categoric