| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, am o problema la un golf 5 1.9 tdi în mers peste 60 km/h se aude un țăcănit și când las acceleratia se aude, dar mai slab, iar când apas puțin pedala țăcănitul se pronunța mai tare, ma gândesc sa nu fie de la turbina sau vreun rulment de roata, voi ce ziceți?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tachet/ax cu came. Specialitate 1.9 tdi.

| Anonim027 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și cât ma mai tine dacă merg asa cu ea?

| Anonim027 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cat ma costa reparația?

| Anonim027 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Neapărat trebuie schimbat axul cu came si pompa de ulei sau doar tachetii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim027):

Nu putem face devizul așa, doar din vorbe. Trebuie desfăcut la ax, și văzut.
Poate fi și un șurub de injector, sau tachet.
La motoarele tdi PD (ceea ce ai tu), trebuie făcute revizii la chiulasă mai des decât la alte mașini.
A ul cu came se măsoară și doar dacă e uzat se înlocuiește, dar sunt mulți "mecanici" care schimbă tot, doar ca să își asigure câștig pe ziua respectivă...
Mai bine ieși cu mecanicii amatori, care cunosc bine marca, după ce au învățat pe propria mașină. Îi găsești pe grupuri Facebook.

| Anonim027 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar nu înțeleg, dacă îs tachetii la relantii de ce nu bat și în mers la viteza prin apăsare de acceleratie sunetul se accentuează și dacă o scot pe liber tot tacane, sunet ca un fel de rulment defect, nu ar trebui sa se audă doar când accelerez ca doar când ii scoasa din viteza ii ca și cum ar sta le loc

| Anonim027 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un mecanic bun și-ar da seama dacă îs problema tachetii fără sa desfacă motorul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim027):

Poate bănui, dar tot la demontare se vede clar.