| liviunm a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, daca am pus pana acum benzina 95 si daca pun benzina 98 are ceva, se poate intampla ceva?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

| baru a răspuns:

In timp, se ard mai repede supapele.

| Simpatic a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic.
In schimb eu recomand sa pui ce benzina recomanda producatorul masinii, daca el zice DOAR BENZINA 95, pune de 95.
Daca zice MINIM 95 atunci poti pune si 95 si 98 si 100+ cifra octanica.
Daca nu ai o masina sportiva si nici pista sa o testezi 95 CO este mai mult decat suficient.
Am o masina (nu cea despre care tot am scris) la care datorita compresiei inalte a motorului trebuie sa pun min 95, de obicei merg cu 98, ca o fi ca o pati m-am intors sa 95 CO si observ ca consumul a scazut cu 2 litri /100 km, multisor as spune happy
Deci cine spune ca consumul scade cu CO mai mare, minte.
Si nici raspuns in pedala nu simti decat daca ai o masina masiv modificata si adaugi un mixt de cifra cotanica mare+etanol, atunci castigi cai putere, altfel cred ca e o mica gaselnita ca se vanda aceeasi marie ceva mai scump, la benzinarii ma refer...bine asta si mai trebuie sa luam in considerare detonatia, de aceea se recomanda cifra octanica mai mare.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Doar că dai mai mulți bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se intampla nimic imediat, majoritatea masinilor merg mai bine cu benzina mai "tare".
Iar pe multe masini scrie de exemplu "minim benzina cu cifra octanica 95", deci poti pune mai mare, nu mai mica.
Intr-adevar, cifra octanica marita poate consuma scaunele supapelor mai tare, dar nu se intampla prea devreme treaba asta, faci macar 100. 000km fara pagube vizibile.