| cristy2boy a întrebat:

As avea si eu o intrebare.
Se poate intampla ceva daca schimb vitezele in 6000 rpm la un bmw e36 cu motor de 1.9 benzina?

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu se intampla nimic, daca motorul este cald.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii cresti destul de mult consumul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Iti creste consumul, si ai sanse sa iei un gard/sant in primire, ca e vorba de o masina cu tractiune spate cu aderenta penibila, mai ales pe ud sau pe inghet.
In rest ar trebui sa reziste masina, e un motor de fuga. Motoarele BMW in general nu se supara cand sunt turate, fata de alte masini au cuplul pe o plaja foarte larga de turatii; trag de la 1500 pana in limitare, nu de la 2500-4000 ca masinile de consum.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In permanenta sau ocazional?