| PrESeUS a întrebat:

Am si eu o intrebare vreau sa imi cumpar o masina si as vrea sa aleg intre opel insignia si skoda octavia ce ar fi mai usor de intretinut consum mai accesibil. Care dintre cele doua ar tine si cu buzunarul meu?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa am auzit, ca ar fi chiuloasa de calitate slaba (filete sarite, bujii blocate/rupte), si ca injectoarele s-ar duce repede. Eu inca nu am avut de-a face cu ele, doar cu 1.3, 1.7 si 1.9 CDTI

10 răspunsuri:
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Mie imi plac volkswagenurile in general, insa imi mai plac si unele modele de masini de la alte marci, printre care cele doua pe care le-ai scris mai sus... Masina tatalui meu e volkswagen, insa motorul e acelasi cu cel de pe skoda octavia si merge foarte bine la drum intins. Daca nu te poti hotari intre cele doua marci de masini, eu te sfatuiesc sa urmaresti masinile care unt vandute pe Autoscout24 si Mobile.de, acestea 2 fiind cele mai bune si cunoscute site-uri de vanzari masini din europa, nu cred ca exista o masina la vanzare undeva si sa nu fie pusa si pe site-urile astea doua. Urmareste masinile expuse acolo, uita-te la dotari, preturi, km, si anii de fabricatie la fiecare masina si iti vei face o idee despre masini, despre raportul dintre pret, dotari, anul fabricatiei, consum si kilometri. Eu de cateva saptamani caut o masina pe aceste 2 site-uri zilnic si crede-ma ca am invatat multe despre masina pe care o caut. Daca nu te grabesti si astepti si cauti, vei invata despre masina si probabil vei sti pe care sa o iei cand o vei gasi. Daca te intereseaza mai multe detalii despre masina, iti recomand si un site in care iti spune datele generale ale masinii de la fiecare serie a modelului (pe mine ma interesa consumul urban al masinii si l-am gasit acolo). Bafta cu masina.

| PrESeUS explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Ce site?

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru PrESeUS):

Am uitat sa iti spun site-ul cu detaliile masinilor, greseala mea laughing). Auto-data se numeste.

| GabitzuHr98 a răspuns:

Eu as alege skoda oktavia, deoarece are un consum mai redus decat opelul, care este mult mai mare si mai grea. Este foarte usor de intretinut, fiind o masina farte buna. Pe de alta parte, si opelul e destul de bun, dar opelurile cu motoare mai mici de 1.9 sunt problematice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabitzuHr98):

Motoarele Opel sunt mult mai ok decat cele Volkswagen, de pe Skode.
Problematic ar fi 2.0 CDTI, fata de 1.9 CDTI. Nu stiu ce vorbesti tu...

| PrESeUS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut. 2.0 CDTI 160 cp pe opel insignia este problematic?

| PrESeUS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si daca ti, ai cumpara o insignia cu ce motorizare ai alege-o

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PrESeUS):

Cam orice motor, m-as uita mai mult la putere si taxe. Am service, ma descurc cam cu orice

| PrESeUS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Presupun ca ai alege-o pe cea cu cea mai mare putere nu? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PrESeUS):

Da. 2.0 CDTI, sau un benzinar puternic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PrESeUS):

Asa am auzit, ca ar fi chiuloasa de calitate slaba (filete sarite, bujii blocate/rupte), si ca injectoarele s-ar duce repede. Eu inca nu am avut de-a face cu ele, doar cu 1.3, 1.7 si 1.9 CDTI