| adriangabor92 a întrebat:

Ce inseamna daca vanzatorul auto scrie in anunt vand autoturism auto doar cu transcriere? Se poate inmatricula autoturismul doar cu transcriere?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Adica sa faci acte legal, prin acea transcriere vanzatorul vrea ca masina sa fie trecuta pe numele tau pe certificatul de inmatriclare (cum este si normal). asta pentru ca mai sunt neseriosi care raman cu masina pe numele fostului proprietar si nu platesc rovigneta iar amenda vine pe numele fostului proprietar.
Aici este un vid legislativ DE CARE SE FACE VINOVAT LEGIUITORUL.
Dar a venit cu o modificare cand s-a mai desteptat si a zis ca daca este scris pe spatele certificatului de inmatriculare instrainat catre... xulescu, xulescu fiind cumparatorul si in termen de 30 de zile xulescu nu a trecut (transcris) atoturismul pe numele sau, atunci xulescu daca este oprit de masina primeste amenda si placutele si certificatul luate...
Vanzatorul daca era inteligent nici nu scria acea chestie dar se cunoste ca nu este SAMSAR si nu a mai vandut de ceva vreme masina, ca altfel tacea din gura.
Este ceva normal ceea ce cere el si toti care cumpara o masina ar trebui sa faca.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta inseamna transcrierea, sa inmatriculezi autoturismul pe numele tau.
El se refera la faptul ca nu vinde autoturismul, decat celor care fac inmatricularea pe numele lor.
Unii vor sa cumpere masini fara sa le mai inmatriculeze pe numele lor, din lene si lipsa de bani, vor sa circule cu actele pe numele celui care le-a vandut masina.