| moldovandenis a întrebat:

Salut tuturor, sunt nou pe acest forum. Am si eu o intrebare, am achizitionat un autoturism cu volan pe dreapta, tara de provenienta Anglia si am doar formularul original v561. Certificate of permanent export nimic altceva. Am inteles ca in baza acestui act se poate inmatricula la noi autoturismul, ii rog pe cunoscatori sau cei care au mai patit asa ceva sa ne impartaseasca experienta lor. Multumesc

4 răspunsuri:
| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Poti sa o inmatriculezi doar daca ai cartea originala a masinii aceasta este formata din 2 foi A4 pe prima parte(deschisa) sunt scrise detalii despre masina( anul fabricaţiei, proprietar, motor, marca etc) pe aceeasi pagina iti vor pune stampilele cei de la rar iar pe a 2a sunt alte chestii privind contract de vanzare, alti proprietari. Daca nu ai una din aceste foi nici sa nu încerci sa o inscri. Si eu am de anglia masina dar nu o sa o înscriu niciodata pe ro

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Pe cartea originală a masinii prima foaie are in partea de sus a foii, in mijloc numarul de inmatriculare al masinii, tot in partea de sus este o sigla pe care scrie DVLA intr-un triunghi verde, poate fi jumătatea de sus albastră sau rosie, scrie united kingdom regcertificate, iar de la mijloc in jos este verde iar intr-un chenar alb scrie numele si adresa proprietarului. Poti sa cauti pe google imagini si compara cu ce ai tu. De asemenea cred ca ai nevoie de revizie si asigurare la zi pentru a o putea inscrie in ro

| gabi2388 a răspuns:

Salut! ma aflu in situatia ta, am la masina cumparata doar certificatul de permanent export. Te rog imi poti spune daca ai reusit sa inmatriculezi masina cu acest certificat? multumesc

| moldovandenis explică:

Pai eu am mai cautat cate un pic pe net si am inteles ca in baza acestui certificat eliberat de dvla se inmatriculeaza la noi autoturismul. Mentionez ca acest certificat tine loc de talon deoarece contina toate datele de identificare ale masinii serii proprietar etc... poate mai e cineva in situatia mea si stie exact. multumesc oricum pentru raspunsuri