| TheBestGeorge007 a întrebat:

Daca dau de permis pentru categoria A pot conduce motociclete din subcategoria A1 si A2? Si de la ce varsta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista subcategorii, toate sunt categorii.
Categoria A se poate obtine de la 24 de ani sau si de la 20 de ani, cu 2 ani de experienta in categoria A2 si cu ea poti conduce si motocicletele care se incadreaza in categoriile AM, A1 si A2.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.
Deci ca sa dai pentru permis categoria A trebuie sa ai 24 ani si poti conduce orice din subcategoriile lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Catg A o dai la 24 ani sau dupa 2 ani dupa ce ai luat A2.

Cu categ A poti conduce orice fel de motocicleta.