| silviuh4 a întrebat:

Cu permis de categoria b1 pot conduce motociclete de gategoria A1?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pot conduce legal pe drumurile publice. Categoria B1 da dreptul de a conduce, in plus, doar pe cele incadrate la categoria AM, conform Codului rutier, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu permis de categoria B poti conduce subgrupele B1 sau A1. Cu permis de subgrupa nu poti conduce in alta subgrupa. E ca in viata: Dumnezeu face orice cu oricare dar tatal nu poate naste copii ca mama.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zii tu suntserios, ca ai zis ca ai carnet de cand se barbierea iisus cu piatra, si aveau wc in fundu curtii, si ai experienta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are voie, ce e asa de complicat? B1 include doar AM

Oricine știe codul rutier știe lucrurile astea. Nu e nevoie sa ai permis de 100 ani.

| DanyDav a răspuns:

Nu!

| tx123 a răspuns:

Raspunde corect si pe urma enerveaza-te ca esti corectat. Am citit si raspunsul persoanei indicate de tine. Ala este corect, al tau este eronat. Nu inteleg de ce te iei de mine ca te-am corectat.

| Salontanul a răspuns (pentru tx123):

Pentru ca si raspunsul meu este corect. Cu permis de categoria B1 nu poti conduce la A1. Nu a fost vorba de AM in intrebarea celui de mai sus. Doar ca se vede ca stii citi dar nu intelegi. Asta e grav!

| tx123 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai cum nene?

Tu scrii:
"Cu permis de categoria B poti conduce subgrupele B1 sau A1. "
Pai cine iti da voie tine nene sa conduci cu A1 daca ai doar B?
B iti da voie sa conduci doar B1 si AM nu A1.

"Cu permis de subgrupa nu poti conduce in alta subgrupa"
Nu exista subgrupe din 2013, doar categorii. Si chiar daca le denumesti tu subgrupe, B1 iti da voie sa conduci AM. Iti zice si persoane la rapsunsul careia m-ai pus sa ma uit. Uite sîc.

Deci pe scurt din 3 fraze 2 au fost de ca cat maxim.
Pune mana si invata legislatie rutiera si pe urma fa pe idiotul.

| Salontanul a răspuns (pentru tx123):

Individule! Iti spun sa nu mai jignesti ca asta inseamna ca esti needucat, abiia iesit din pestera. Abtine-te! Jigneste-ti parintii ca ei sunt vinovati de existenta ta.
Citeste legea!
Categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
In categoria autovehicolelor cu masa maxima 3500 Kg intra si motocicletele de la A1. Citeste si aici raspunsul unui politist daca nu intelegi romaneste: http://bit.ly/2IroRw6 Cat despre categoria B1 ce sa mai vorbim. Doar ca habar n-ai si te dai mare. Daca ma mai jignesti o sa-ti fac un raport iar daca continuii cu tampeniile, te si blochez ca n-am timp sa alfabetizez oamenii.

| tx123 a răspuns (pentru Salontanul):

Nici nu ai citit pana la capăt discuțiile din link ul ala. Uită-te pe un permis de conducere ca îți rezolvi problemele de frustrare. Uite îți dau eu o poza cu niște permise de pe net. Sa vezi clar ce categorii echivalează B. Dacă ai avea permis uita-te pe el.
https://m.click.ro/....../fulgy.jpg

https://www.presasm.ro/wp-content/uploads/2017/09/permis.jpg

Alea din poza sunt permise de conducere dacă nu știi cum arata.

Auzi, și dacă ma pui pe mine sa învăț de la tipul jurist care a răspuns mai sus, ce nu înveți și tu de la el, ca zice la fel ca mine bai copilașul.