| liviunm a întrebat:

Buna seara, iarna cand e frig tare la masina e bine sa tragi si frana de mana si s-o bagi si in viteza? Sau

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca tragi frana de mana iarna ingheata, nu e dovedit 100% ca se intampla la toate masiniile dar au fost cazuri, nu se stie exact daca frana de mana electrica ingheata ca cea manuala. La noi se zice sa lasi masina bagata in viteza iarna, daca sta in garaj nu are nimic cand tragi frana de mana

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu renunt la frana de mana nici iarna, si rareori am avut probleme. Intr-adevar, s-a mai intamplat sa plec taraind rotile, dar pana la coltul blocului isi reveneau laughing
Iar asta o pateam la masini foarte depasite dpdv tehnic (Dacia 1310), cu cat am ajuns la masini mai noi, cu atat am uitat de 'detaliul' asta. Nu am mai patit-o de cel putin 3 ani.

| Sonia822 a răspuns:

Dar permis ai? E un ``detaliu`` important.