| George18011993 a întrebat:

Buna ziua iarna cand ninge si e frig e bine sa tragem frana de mână sau sa lasam masina in viteza

14 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Iarna, nu se trage frana de mana. Frana de motor si la parcare in fiteza unu.

| darrio2007 a răspuns:

Frana de mana se trage intotdeauna cand opresti/stationezi, indiferent de vreme.

| George18011993 explică (pentru darrio2007):

Frana de mana iarna n-am mai auzit si cand e frig

| darrio2007 a răspuns (pentru George18011993):

Care ar fi problema, in opinia ta?

| George18011993 explică (pentru darrio2007):

Poate sa inghete

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Îngheață, mai ales daca ai frana pe saboti si nu discuri

| Frank51 a răspuns:

Este bine sa o lasam in treapta 1 si frana de mana trasa.

| Sofer a răspuns:

Se lasa in 1 si frana de mana trasa.

| Bizon95 a răspuns:

Cei care au raspuns ca nu e bine, ca ingheata

SUNTETI DUSI MAMA... RAU

MI SE RUPE CA INGHEATA, sa NU tragi frana de mana e o imbecilitate TOTALA din doua motive:
1. te obisnuiesti asa si cand opresti intr-o panta... UITI si apoi o ia masina la vale, nu din prima, ca sa fie rahatul praf de tot, ci dupa ce te indepartezi indeajuns cat sa nu mai poti sa faci nimic
2. tu uiti, sau ii dai cheile cuiva care e obisnuit CORECT cu frana de mana trasa, si da drumul la motor dupa care masina loveste alta masina, sau mai rau, pe vreun copil, pentru ca porneste din prima

mi se pare faptul ca ar putea sa inghete MULT MAI PUTIN PERICULOS decat rahatul de mai sus

SI STIU ASTA PE PIELEA MEA, am fost cu un prieten in masina, era frig, el m-a lasat in masina parcata sa rezolve nustiuce, si eu am vrut sa pornesc motorul sa incalzesc, si AM AVUT NOROC ca era frana de mana trasa dar masina bagata in viteza si a mers numai jumatate de metru

LE ceva ma tot deranja asa ca am revenit
considerant IMPLICATIILE faptului ca "nu folosesti frana de mana nici iarna nici vara"
DECI NU O FOLOSESTI DELOC
DECI, UNII S-AU CHINUIT sa faca si sa implementeze un sistem numit "frana de mana" PENTRU CA NU AU AVUT CE FACE AZI DIMINEATA?!?... NU?!?... CA PRACTIC ASTA SPUNETI... NU?!?

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

In situatiile date de tine.
1. Lasi masina in viteza și rotile bracate spre o directie in care presupune risc ca masina sa plece.

2. Orice sofer ar trebui sa stie sa porneasca o masina.

| siriusblack98 a răspuns:

Frana de mana nu se foloseste pe timp de iarna, punct.Cine iti spune sa faci asta e clar ca se plimba doar cu autobuzul.

| Crackman a răspuns:

Recomandarea mea este sa o pui mereu în viteza. iarna /vara. Ca na iarna rost sa îți rămână blocata

| danutzu96 a răspuns:

Poti sa o lasi in viteza 1 si gata, dar sa nu faci tampenia sa nu calci ambreajul cand o pornesti ca o sa se infiga in ce are in fata. Personal am folosit si iarna frana de mana si nu a inghetat nici cablu, nici sabotii. Nu cred ca sunt la noi temperaturi atat de mici (decat cu mici exceptii in unele ierni ) incat sa blocheze sistemul.

| Digikey a răspuns:

Daca a intrat apa prin cablurile de frana este posibil sa inghete apa si sa blocheze cablul.
Este suficient sa ai cabluri de frana si etrieri in stare buna si poti sa tragi frana de mana si la -50 grade.