| cosmin986522 a întrebat:

Buna seara, imi puteti spune si mie cand opresc masina la semafor, treceri de pietoni apas ambreiaj si frana sau doar frana si las masina pe liber? Mereu gresesc asta la orele de condus si de la instructor nu prea inteleg. Adica de la prima sedinta m-a luat pe repede inainte desi stia ca nu am condus in viata mea un metru.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apesi ambreiajul pentru a scoate din viteza apoi apesi frana pana la oprirea definitiva. Daca nu decuplezi ambreiajul, masina va smuci si ti se opreste motorul.

| UserRo10 a răspuns:

Ambreiaj+frana. Doar in momentul in care opresti la semafor si stii ca o sa dureze mai mult scoti pe liber. Asa protejezi si ambreiajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai mașina băgată in 1 trebuie sa apeși și ambreiajul și frâna altfel moare motorul (îl pornești iar dacă moare). Dacă o pui pe liber trebuie sa apeși doar frâna. Faci cum îți este mai ușor

| Issabelle6789 a răspuns:

Data viitoare sa ii spui si tu sa te ia mai incet ca nu prea stii! Fara teama ca altfel nu o sa intelegi nimic.La semafor masina se da pe liber si se sta pe frana.Protejeaza ambreiajul.Eu asa stiu?

| Puiu271 a răspuns:

Deci când opresti la semafor și durează mai mult scoti maneta pe liber și tragi frâna de mână. Eu cel puțin așa am învățat, dar sa ai grija sa fie pe liber și nu în viteza ca se oprește.