| Winners10 a întrebat:

Buna Seara! Am si eu o intrebare... am luat recent Permisul de conducere si am o nelamurire. Cand opresc la un semafor sau la trecerea de pietoni, pentru a da prioritate pietonilor sau a culoare rosie a semaforului si masina se opreste de tot, cand vreau sa repun masina in miscare nu stiu ce nu fac bine sau nu stiu de ce de foarte multe ori imi moare motorul. Imi puteti spune si mie ce si cum sa fac. Multumesc. V-asi fi recunoscator.

Funda big grin

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Trebuie sa apesi pe ambreaj in momentul plecarii si sa o accelerezi (sa te asiguri nu e viteza pe liber) dupacare ii dai usor, usor drumul de pe ambreaj si ea va pleca cum trebuie.

In momentul in care ii dai drumu direct atunci tuseste motorul si moare. De aceea ramaneai in pana de motor la plecare.

| Winners10 explică (pentru RareşTPUro):

Mersi mult... deci din ce am inteles eu... tin ambreajul apsat la podea si in acelasi timp o accelerez si dupa aceea ii dau drumu treptat la ambraj nu?

Masina pe care o condus este pe benzina

| RareşTPUro a răspuns (pentru Winners10):

Da, asa trebuie procedat, cere-i sfaturi si tatalui tau sau unui prieten care are mai multa experienta, vei intelege mult mai bine decat sa explicam noi cei de pe TPU in scris.

| Winners10 explică (pentru RareşTPUro):

Eu ii dadeam putin drumu la ambreaj si dupa aia incepeam sa accelerez happy Mersi mult! De aceea imi murea nu?

| RareşTPUro a răspuns (pentru Winners10):

In cea mai mare parte da, aceea era cauza!

| ombladon a răspuns (pentru Winners10):

Si cat inseamna putin, jumatate de cursa?

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sa nu-ti "moara" motorul, dupa ce ai cuplat viteza I, dai drumul la ambreiaj in acelasi ritm in care apesi acceleratia. Adica, apesi cu dreptul si ridici stangul, usor, cu mila. In felul asta nu ti se mai opreste nici motorul si menajezi si discul de ambreiaj.

| Winners10 explică (pentru ardnaxur1961):

Mersi mult de sfat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum spanac ai luat permisul ala daca nu esti in stare sa faci pornirea de pe loc?

| Winners10 explică (pentru suntserios):

Toti suntem incepatori si facem mici greseli... si in primul rand difera masina pe care faci scoala fata de maisna pe care o ai... asa ca in locu tau as tacea

| suntserios a răspuns (pentru Winners10):

Tu inveti principiul conducerii unei masini, nu inveti pe de rost o masina, odata ce ai permisul in mana ar trebui sa fii capabil sa stii sa pleci de pe loc cu o masina... zic si eu asa

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Winners10):

Toti suntem incepatori? sad
Eu deja ma credeam bun... Mi-ai stricat ziua.
Toti am mai oprit motorul, dar sa pui intrebare pe TPU de ce se intampla asta... Esti putin cam paralel cu sofatul, paralelitate pe care nu ai s-o indrepti niciodata "conducand".
Pune mana si citeste cartile alea din nou, sa inveti si tu ce se intampla cu masina in timpul mersului.
Si pana atunci, "tacea" tu, ca e plin traficul de cizme ca tine, care cred ca daca esti incepator e o scuza, si va asteptati sa va protejeze ceilalti. Cu cunostintele de care (NU) dai dovada, o sa treaca anul de 'incepator', n-o sa mai opresti motorul prea des, dar tot paralel o sa fii.

| Winners10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu te-am intrebat nimic, asa ca nu stiu ce te bagi tu in seama... daca ai chef de critici mai dispari si plimbate,

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Winners10):

*plimba-te. Si ma plimb oricum, ca eu nu trebuie sa cer masina de la taticu, si nici nu-mi moare motorul la semafor.
Si ba da, m-ai intrebat. Chestia care ai postat-o tu aici se cheama intrebare, in caz ca n-ai observat, si nu decizi tu cine si cui raspunde.
Esti praf, obisnuieste-te cu ideea, si bucura-te ca esti doar un anonim aici, si nu te fac de **** in realitate.

| PreaTareღ a răspuns:

Ai incercat vreodată să verifici motorul?

Probabil nu e nou.