| Jokerh6662 a întrebat:

Buna seara TPU! Pentru a conduce un moped de la 16 ani trebuie sa fac o scoala de soferi? Ce subcateogorie trebuie?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Poti conduce A1, AM sau B1 de la 16 ani.

trebuie sa faci scoala de soferi pentru fiecare din aceste categorii. incepand cu 2013 nu mai exista subcategorii.

poti conduce maxim 49cmc la AM (scutere, in principiu).
125 cmc si maxim 15 cp (11kw) cu A1 (in principiu orice scuter sau motocicleta de 125cmc).
cu B1 poti conduce masini care nu depasesc 450 kg parca. nu mai stiu exact puterea vehiculului.

pe scurt: da, poti, trebuie sa faci scoala si sa dai examen ca la orice alta categorie.

| Jokerh6662 explică:

Si cat timp dureaza? Cati bani? Dau examen si traseu?