| BloxxDaButcher a întrebat:

Am o intrebare care ma tot framanta si sper sa nu radeti de mine sau sa faceti misto daca stiti raspunsul. Dintr-un interes si o dorinta continua, ma uit pe diferite site-uri de vanzari auto (second-hand) si am observat masini gen Nissan Skyline, Mazda RX-8, Mitsubishi Eclipse sau BMW Z3 la pretul de 5000 Euro. Cea ce nu inteleg eu este de ce le vand, unele sunt tunate, nu prezinta avarii, iar pretul daca stai sa te gandesti nu este asa mare. Daca te uiti la niste masini obisnuite si mai uzate dai de de un pret de 2000-3000 dar frumusetile astea sunt 5000, diferenta nu este mare. Oare le vand dintr-un motiv anume sau doar incearca sa faca rost de bani pentru o alta masina sau pentru altceva?

Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Sunt tot felul de motive pentru un pret mic la o masina scumpa. Poate avea stricaciuni ascunse, de exemplu garnitura de chiuloasa poate fi arsa sau termostatul blocat, detalii pe care un amator nu le observa la cumparare ochii fiindui luati de pretul mic.Mai poate fi vorba si de taxa de inmatriculare! De exemplu BMW-ul acela Z3 care l-ai vazut, are pretul mic pentru ca taxa de inmatriculare este foarte mare, plus taxele de intretinere.De aceea pe site-urile auto germane vei gasi tot felul de masini la pret mic.Pentru ca de exemplu un Volswagen este masina nemteasca si nu trebuie inmatriculat in Germania, cum Dacia nu trebuie inmatriculata in Romania (trebuie inmatriculate, normal, dar fiind brand national te costa foarte putin).De aceea un sas isi permite sa dea un Z3 cu 5k, pentru ca se gandeste ca va fi cumparata de un strain iar la acel strain in tara inmatricularea il va arde la buzunar.Pot fi masini furate pe care se grabeste sa le dea si cum sa le dai cat mai repede daca nu la un pret mic? Daca ai ganduri serioase in legatura cu achizitionarea de automobile second-hand te sfatuiesc sa faci o plimbare pana in Germania.Nu te increde in ai nostri cand vine vorba de bussiness.Noi avem marlania in sange, spre deosebire de nemti!

7 răspunsuri:
| GicuGagicu a răspuns:

Te rupe intretinerea masinii.

| mixxjim a răspuns:

Multe sunt din strainatate si au foarte multi km la bord de fapt, in strainatate, unde sunt autostrazi foarte multe si foarte bune se circula foarte multi, sunt olandezi care muncesc in Belgia, belgieni care lucreaza in Germania etc. si alearga cu masinile foarte mult la servici/de la servici si ca nr. de km ating relativ repede limita de uzura, de-asta le vand. altele sunt lovite si reparate, evident ca nu spun asta sau sunt oameni cu dare de mana care dupa 2-3 se satura de masina si vor s-o schimbe sau n-o mai pot intretine si vor sa scape de ele.

| FrumoasaTa a răspuns:

Raspunsul lui CriSSSStian poate fi un motiv dar eu cred ca:masinile sunt vindute la un astfel de pret pentru a se vinde mai usor, acum sa fim sinceri, oamenii cauta ceva ieftin in zilele astea...Si astfel ca sa fie vindute mai repede si pentru a capata banii mai usor le vind la un pret destul de mic

| meduzza a răspuns:

laughing depinde de fiecare persoana. in general masinile prea ieftine au si multe probleme de care ei "uita" sa iti spuna sau poate chiar ai noroc si dai peste o persoana care are nevoie urgenta de bani happy

| myruna2012 a răspuns:

Pai, probabil s-au saturat de ele si vor altele sau poate au mai multe si le trebuie bani pentru ceva ( nu o masina)
Sau probabil negociaza cand ajungeti sa va ntalniti si va spune alt pret, sau numai o durata de timp au acest prest si
apoi il schimba ...Cine stie...

| CristiUcV a răspuns:

Poate masinile respective sunt inmatriculate in alte tari, poate au unele defecte tehnice, depinde si de anul de fabricatie.

| giany4u a răspuns:

Hhmmm..omule ai grija cu asa anunturi..sunt sute! sunt facute intentionat cu poze si pret bun sa agatze! iar cand suni o sa ti raspunda ca are deja oferta si daca trimiti un avans este a ta. ai trimis banii si esti paaaaaaaaaaaaaaa teapa