| neoficial2302 a întrebat:

aveti idee cam cat ar fi taxapentru inmatriculare pentru un wv passat din 2006 break, diesel, motor 2.0?
Nu imi dati link catre calculatoare online ca nu am toate datele autoturismului inca, vreau sa il cumpar luni si trebuie sa stiu cu aproximatie cam cat ar fi taxa! Sunt sigur ca cinevaa inmatriculat astfel de autoturism! Va multumesc!

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Taxa este undeva la 1100 euro daca este cutie manuala, si la 1500 daca este automata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Ce treaba are cutia in calculul taxe de timbru? ce va mai place la unii sa va bagati in seama aiurea

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Si taxa, daca e euro 4 nu depaseste 300 euro

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

HAHAHA, sper ca stii ca in general daca e cutie automata co2-ul e mult mai mare si de aici si taxa, in cazul de fata daca cutia e automata co2-ul e cu 20gr/km mai mare decat la o cutie manuala.
Si daca vrei sa stii taxa pentru care am spus-o eu e pentru euro 4, daca e euro 5 poate nu depaseste 300 dar garantez eu ca nu e euro 5.
Stiu ce vorbesc un vecin tocmai a inmatriculat o masina identica.
Asa ca abtine-te sa mai comentezi aiurea daca nici nu ai habar despre ceea ce vorbesti.

| OldSoul a răspuns:

Se vede ca nu stii despre ce e vorba...
Passat B6, 2.0TDI 140cp, euro 4, varianta manuala co2-ul este 165mg/km 920euro
Passat B6, 2.0TDI 140cp, euro 4, varianta automata co2-ul este 181mg/km 1240 euro
Passat B6, 2.0TDI 170cp, euro 4, varianta manuala co2-ul este 173mg/km 1185 euro
Passat B6, 2.0TDI 170cp, euro 4, varianta automata co2-ul este 189mg/km 1700
Acum fii inteligent si calculeaza si tu sa vezi daca nu ajungi la acelasi rezultat.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Da ai dreptate, asa iese, imi retrag raspunsurile