| xDanyxDany a întrebat:

benzina este conductor electric? Am vazut intr-un tutorial in care se schimba un motoras de la pompa de injectie din rezervor, ca firele de la motorasul respectiv intra direct in benzina

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

NU.Petrolul,uleiuri etc nu conduc curentul electric datorita faptului ca nu au ioni in componenta sa.Adica chestii de chimie.Trebuie sa stii cei ala un atom si de aici pleaca apoi explicatiile. Vorbarie multa, dar raspunsul este Nu.Ce ai vazut tu este real, toate pompele de benzina asa au cablurile normal neizolate cufundate in benzina.Bineteles ca acele cabluri nu se ating intre ele.