| alexx102428 a întrebat:

Care este diferența între autostrada și centura?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centura poate fi autostrada sau un drum rapid sau o simpla strada. Ea ocoleste o localitate. Autostrada este un drum rapid cu separare de sensuri si care face laegatura intre mai multe localitati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Autostrada e o sosea de mare viteza
centura e soseaua care ocoleste un oras mare

| relian a răspuns:

Autostrada este un drum fara semafoare, fara stopuri, doara cu intrari si iesiri, deci nu stai la sopuri la semafoare etc. Centura este un drum care inconjoara orasul ca o centura ca o curea de aia i se si zice asa, deci este un drum cu semne si semnale ca oricare drum.Refritor la viteza pe autostrada se poate merge de la pas pana la limita admisa stiu si eu 120 la ora sau depinde de autostrada, de tara, de mai stiu eu ce alte chestii.Deci nu esti obligat sa mergi pe autostrada cu 50 la ora asa cum zic unia.Este posibil ca pe anumite segmente alea unei autostrazi sau chiar unui drum de orice fel sa se impuna si o viteza minima, adica sub aia nu ai voie, doara daca ti se strica raia in drum si mergi nitel pana sa o tragi undeva pe dreapta.

| anonimg a răspuns:

Pe autostrada circula autovehicule care depasesc viteza de 50km/ora.
https://dexonline.ro/definitie/autostrad%C4%83

Centura este strada care inconjoara un oras sau o portiune de oras.
Exista si cale ferata care inconjoara un oras.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

"Autostrada - drumul national de mare capacitate si viteza, semnalizat special, rezervat exclusiv circulatiei autovehiculelor, cu sau fara remorci, care nu serveste proprietatii riverane, prevazut cu doua cai unidirectionale, separate printr-o zona mediana sau, in mod exceptional, prin alte modalitati, cu exceptia unor locuri speciale sau cu caracter temporar, avand cel putin doua benzi de circulatie pe sens si banda de urgenta, intersectii denivelate si accese limitate, intrarea si iesirea fiind permise numai prin locuri special amenajate".
Sursa: http://www.legislatia-rutiera.ro/dispozitii-generale.oug/

| tehno125482 a răspuns:

Centura ocoleste orasul